2025. február 10., hétfő

Istenszeretető Dávid Petra püspökének ünnepi szónoklata

 




(internetes fordítás)


Istenszeretető Dávid, Petra püspökének gyönyörű, lélek melengető és mély teológiai kincseket rejtő szónoklata Teológus Szent Gergely ünnepén, 12 Apostol katedrális templom, Athén.


Jöjjetek, kedves keresztények, ismét, dicsőítő énekkel, dicsőítsük a Isten ihlette, a világ ragyogó fényét, az Egyház nagy visszhangját. Az Ortodoxia dicsőségét, a legcsodálatosabbat, a forrást, az isteni manna forrását. És együtt velem, testvéreim, kérjük a szentet, hogy világosítson meg engem, szegény és nyomorult elmémet, teológiai és magas bölcsessége villámaival, hogy képes legyek dicsőíteni a mai kettős ünnepet. Mert ahhoz, hogy szóljassak szeretetetek előtt, a szentnek kell szót, tudást, erőt és bölcsességet adnia.


Ma azonban, kedves testvéreim, ahogy tudjátok, a nagy Theológus és legfőbb Hierarcháként tisztelt Szent Gergely mellett ünnepeljük Fenséges Érsekünk 21. évfordulóját annak, hogy felült a Athéni érseki trónra. Ez azért van, mert Fenséges Érsekünket a Jó Vigasztaló választotta, hogy az utolsó időkben ellensúlyozza a gonoszt, hogy a vágyott trónon, az Égbe emelkedett Dionüsziosz szent helyén üljön. Az igazság Lelke, aki vizsgálja a szíveket és veséket, szólt, és meg is történt!


A Mindent Látó Isten elküldte a megfelelő embert, amikor elérkezett az idő teljessége, hogy vezesse népét, Athén népét, az üdvösség ösvényeire. Mert lelkileg alultáplálták őket, és éheztek, Isten szavára vágyva, és azonnali szükségük volt mindent átfogó prédikációkra. A jó pásztor lelki gondozására.


De, Fenséges Érsek, vajon az összes hívő közösség ráébredt mostanra, vajon az Egyház egész teste megértette, ki az ő Érsekük? Személyesen dicsőítem az Urat, mély hálát érzek iránta, mert megkaptam azt az áldást, hogy lépéseimet hozzád vezethettem, amit az életem egyik legnagyobb ajándékának tekintek.


Mert teljesen meg vagyok győződve arról, hogy senki más ezen a földön nem értheti és nem láthatja meg, hogy ki vagyok, jobban, mint te. A te oldaladról, Fenséges Érsek, te az emberek üdvösségére szomjazol, azt kívánod, hogy tanítsd őket, hogy felépítsd az erények emberét, és hogy Krisztust formáld beléjük. Eszközöket adsz a híveknek, mind a papoknak, mind a világiaknak, hogy harcoljanak a kísértés ellen és legyőzzék a gonoszt.


Nem mondasz szép szavakat, amelyek megdicsérik a füleket és vonzzák a figyelmet. Pásztori gondoskodásod keretében katekizálsz, tanácsolsz és gyóntatsz. Megközelíted a sebzett lelket megkülönböztetéssel és szeretettel. Egy olyan megkülönböztetés, amellyel észleled a szív gondolatait és az emberek hajlandóságát az erények vagy a bűn felé. Azonban, amikor szükséges, nem habozol, még ha fájdalmas is a beteg számára, mély és hatékony műtéteket végezni.


A te megkülönböztető látásoddal a látható dolgokon túl is látsz, átléped az események felszínét, és előre látod, mint az emberi természet mély ismerője, hogy mi lesz egy személy vagy egy helyzet kimenetele. Mindenekelőtt azonban, Érsek atya, amit a legjobban utálsz, a bűnön túl, az az új beszéd és a torz tanítás, amely eltörli az üdvösség gyógyító ösvényét, amelyet az ortodox dogmák kifejeznek és amelyhez vezetnek.


Benned a igazság lelke emelkedik, amely tornyosulva elűzi az eretnekséget az öt szél felé. Nem véletlen, hogy a te nagy szereteted a teológia. És tudod, hogy teologizálni olyan, mint egy kötélen járni. A teológia félelmet és rettegést jelent, ugyanakkor kimondhatatlan szépséget és ragyogást. De neked megvan az erőd és a kegyelmed, hogy teologizálj, mert félelemmel, tisztelettel és megbecsüléssel állsz az igazság előtt. Benned harc folyik az Ortodoxiáért.


A te tanításod, Érsek atya, egy nagy és mély, de nem száraz és élettelen teológiai nevelés eredménye. Mert mindennél fontosabb, hogy a te szíved isteni vonzódásaiból és szent érzéseiből fakad, az Isten iránti imádatból és a hívők világosításáért érzett lelki fájdalomból. Az életedben és tanításodban rejlő csodálatos harmónia természetesen az isteni és emberi titkok ismeretével jut el a csúcspontjára és jutalmazza meg azt.


A te szavad olyan, mint a tüzes láva, amely elégeti a bűnt és megtisztít a szenvedélyektől. Megérinti az emberek szívét, és arra készteti őket, hogy az Isten és az ember iránti szeretetből rezegjenek, és felemelik a lelki érzékeket a magasabb régiókba. Egy termékeny szó, mindenekelőtt, mivel elsősorban teológiai mélységgel rendelkezik. Teológiai írásaiddal megerősíted a jó szándékú és az igazság iránt fogékony kortárs emberek gyenge lelkiismeretét, világosan és pontosan meghúzva a lelki határokat az Ortodoxia és az eretnekség között. Megerősíted az eretnekek Egyház általi elfogadásának módját, és teológiailag- ekkleziológiailag tisztázod az Egyház állásfoglalását az ökumenizmus nagy eretnekségével és az új naptáras szakadással szemben.


Megfogalmazod - még akkor is, ha ez nyilvánvalónak tűnik - megkérdőjelezhetetlen módon a hitet a jövőbeli életben, a Paradicsomban és a Pokolban, miközben ortodox külsőt öltött püspökök hallgatnak a kérdésről. A nagy víziód a hívők számára az igazságban folytonos dicsőítés Isten háromságos nevéről a Mennyek Királyságában. És mintha mindez nem lenne elég, mint Szent Gergely, aggodalmaskodsz az Egyházak stabilitásáért, a püspökök egyetértéséért és a megosztott felek békés rendezéséért, mindenkit arra hívva, hogy vállalják a felelősségüket és tegyék meg, amit kell.


És valóban, Fenséges Érsek, nem túlzok, amikor azt mondom, hogy teológiai értelemben, erkölcsben és erényben azonos és egyenrangú vagy a Szent Gergellyel. És akik jól ismernek, azok képesek felfogni, hogy nemcsak nem túlzok, hanem keveset is mondok. Ami a rosszindulatúakat illeti, azt kell mondanom, hogy már elfáradtam tőlük, és már alig érdekel a véleményük, és még kevésbé hatnak rám az ő kritikáik.


Szemtől szemben vallom, hogy Te elérhetetlen és megközelíthetetlen vagy az erények terén, összehasonlítva azokkal a törpékkel és bohócokkal, akik „egyház vezetővezetnek” nevezik magukat, de valójában romos helyeket vezetnek, amelyek bár az Egyház nevét viselik, de távol állnak tőle, annyira, mint az ég a pokoltól, és semmi sem emlékeztet a dicsőségükre és méltóságukra. Mert a helyeset és az igazságot ki kell mondani, el kell ismerni és vallani kell. Mivel csak az igazság építi és szabadítja meg az embert, míg a hazugság és az igazság eltitkolása, elrejtése rabszolgává teszi, veszélyes, és lélekpusztító emberektől és dolgoktól teszi függővé.


Aki lelki erővel, önismereti és megkülönböztető lélekkel rendelkezik, az nem tagadhatja, hogy te együttérző, szeretetteljes, nagylelkű és nagyvonalú vagy, miközben mások, akiknek „érseki” címüket nem a Jó Isten adja, élettelen és szívtelen gyárak, amelyek végtelenül gyártanak letartóztatásokat, átkokat, elítéléseket, kiátkozásokat, bosszúkat, mindenféle súlyos és pusztító büntetést, amelyet az emberi elme kitalálhat.


Mivel Fenséges Érsek, barátja szeretnék lenni az igazságnak, nem hagyhatom figyelmen kívül, hogy te szelíd és nevelő vagy, olyan diszkrét, mint senki más, szigorú, amikor szükséges, filozofikus viselkedéssel és erővel, döntéshozatallal szemben azokkal, akik enyhe egyházi lelkiismerettel próbálják átformálni az Egyház fényes Paradicsomát Dante sötét és örök poklává. Azokkal, akik a valódi farkasok, akik nem értik, mi a szó értéke, mivel gyilkosok és könyörtelenek minden jónak, és akik valójában kalandorok, hajléktalanok és lejtők lelkileg és egyházi értelemben.


Ezért mi, Fenséges Érsek, teljes bizalmunkat beléd helyezzük, mert tudjuk, hogy SOHA nem adod fel az EGYHÁZ valódi palotáit és kastélyait a farkasok és pásztoraik szájába, akik folyamatosan dolgoznak a nyáj pusztulásán. Ezen a teljesen elkeseredett lépésen csak az mehetne végbe, aki erős és domináns öngyilkossági hajlamokat visel. Főleg mivel a farkasok már nyíltan dolgoznak és beszélnek a régi és új naptár egyesítésén, azaz az ő egyesítésükön a fennálló egyházzal és a Fenerrel, lényegében az új naptárhoz való csatlakozással, de régi naptáras címkével és a G.O.X. elnevezéssel, abban az időszakban, amikor az ökumenizmus vallási aposztázisa eléri tetőpontját. Az ilyen „báránybőrbe bújt farkasok” valódi kalandorok, akik nincsenek sem erkölcsi kötelességeik, sem lelkiismereti korlátaik, hogy bármi áron elérjék, amit akarnak, és nem érdekli őket más, mint az egyházi elismerés és a lehetőség, hogy elfogadják őket az új naptárral rendelkező egyházi közösségek és az Ökumenikus Patriarchátus. Az ő hatalomvágyuk és uralomra törekvésük határtalan.


„Ami a jelenlegi nehéz időket illeti, Méltóságos úr, te töretlenül hirdeted az abszolút bizonyosságot és meggyőződését a végső idők eljöveteléről és közelgő elérkezéséről. Mint új Mózes, te teljesen felkészültél, hogy bármikor, ha szükség lesz rá, isteniesen vezesd az Egyházat végső megmérettetésére, és a végső összecsapására a gonosz hatalmaival, az Antikrisztus idején, alig a történelem vége előtt, emlékezve Teológus Szent Gergely bölcs szavaira a második békés beszédében. Ott egy ponton a szent így szól: „Félek, hogy ami ma történik, az a tűz füstje, amit várunk, és talán ezekkel együtt jön el az Antikrisztus, és ezt használja fel arra, hogy ránkényszerítse a zsarnokságát, a hibáinkat és gyengeségeinket. Mert nincs lehetőség arra, hogy bárki is támadjon egy egészséges vagy szorosan szeretetben egyesült személyt. Először is el kell terjeszteni a királyság között (és a nép között), majd eljön a kísértés, hogy elnémítsa az egészséges gondolkodást (a kritikai gondolkodást és ítélőképességünket), és ezt követően elrabolják az edényeket, és olyan dolgokat fogunk szenvedni, amiket most látunk, hogy az ellenség is elszenvedett Krisztustól.” (Szent Gergely Teológus, Béke második beszéd, XXII. beszéd, E.P.E., „Gergely Palamas” kiadók, Thesszaloniki 1975, 1. kötet, 343. oldal)


Ahogyan Méltóságos úr szépen összegyűjtötted a „Szentatyák földjének gabonája” című művedben, a csodálatos, patrisztikus kiadásában, szoros tisztelettel követi és magáénak vallja Szent Cirill Jeruzsálemi szavait, aki a következőket tanácsolja és javasolja: „Védelmezd magad, ember! Azt látod, hogy az Antikrisztus jelei már megjelentek. Ne tartsd meg őket csak magadnak, hanem mond el másoknak is buzgón (vö. Bölcsesség 7:13). Ha van gyermeked test szerint, tanácsold neki. Ha pedig lelkileg szültél valakit kereszteléssel, azt is védd meg a tanácsaiddal, hogy ne fogadja el a csalót igaznak. Mert a törvénytelenség titka már működik (2 Thessz. 2:7)... Legyünk figyelmesek, hogy biztosítva legyünk.” (Szent Cirill Jeruzsálemi, Katekézis 15:18)


Kedves testvéreim Krisztusban! A mi Méltóságos érsekünk, Makáriosz, felavatásra került az Athéni érseki székbe, mint a legimpozánsabb teológiai személyiség a modern egyházi valóságban. Küldetése, hogy felolvasztja a lelki érzéketlenség jegét a tömegekben, és megváltoztassa a helytelen ortodox légkört, hogy az embereket közelebb hozza Istenhez, bár a mi Urunk Jézus Krisztus előre figyelmeztet minket, hogy „a sokak szeretete megfagy” a végső időkben, és a legtöbb ember szeretete olyan hideggé válik, hogy szinte lehetetlen lesz megtalálni a hitet a mai napokban.


Mindenesetre bármelyik esetben, az új naptárasok rendszeren kívül álló ortodox hívei vezetőinek, és nemcsak nekik, bátran mondhatod Szent Gergely szavait, amelyeket akkoriban az erőteljes ariánusoknak címezett: „Tiétek a gazdagság és a dicsőség. Tiétek a nagy templomok. A népek tömege veletek van. Én az én kis templomomat ismerem, de itt benn dicsőíttetik a Szent Háromság, és ez engem megnyugtat és vigasztal. Körülöttem kis nyáj gyűlt össze, de jól megvédem a téveszmék ellen. Ezért nem aggódom a kis nyáj végett, mert ez a nyáj igazán dicsőíti Istent, legyen akármilyen kicsi is.”


Folytasd, Méltóságos úr, hogy feltámaszd az ortodoxiát az emberek szívében! Mivel a véred lángol az isteni buzgóságtól és szent haragtól az ortodoxia könyörtelen ellenségeivel és Krisztus megátalkodott ellenségeivel szemben, tudom, hogy kész és elhatározott vagy, amikor elérkezik az idő és jönnek a üldöztetések, száműzetések és megpróbáltatások, az Antikrisztus napjaiban, hogy még az életed is hajlandó vagy odaadni, feláldozva utolsó csepp véredet is, hogy megvédd az ortodoxia eszméit és kifejezze végtelen és mérhetetlen szereteted az Istenember iránt, aki a szeretet és az igazságosság Jézus Krisztusa.


Ami Szent Gergely Teológust illeti, akit ma ünneplünk, tudom, hogy megbocsát nekem, amiért őt hagytam utoljára és hogy kevesebbet mondok róla az idő szűkössége miatt, mert tudja, mennyire szeretem őt, és különösen mert tudja, mennyire szereti őt Méltóságos úr, és biztos vagyok benne, hogy ez a szeretet kölcsönös és a Szent részéről is, hiszen a nagy hierarcha, ellentétben másokkal, a Fényben él, és tisztán látja, ki is Őboldogsága, és természetesen tökéletesen ismeri a beszélőt, ezért nem fog félreérteni. Nagyon jól érti, mit csinálok és miért csinálom.


Ezért mondja a Szent egy beszédében: „A dicséretes háború jobb, mint a béke, amely Istentől távol tart minket.” Ha ma élne Szent Gergely Teológus, és ezt mondaná, akkor biztosan azt mondanák róla, hogy egy emberellenes dzsihádista és a béke, valamint a szeretet ellensége. Mert a Szent hangsúlyozza, hogy jobb egy háború, amely dicséretes Isten szemében, mint a béke, amely elválaszt minket Istentől. Mert létezik olyan háború, amelyet Isten szeret, és olyan béke, amelyet ő gyűlöl és elutasít. 


Amikor háborúban állunk Istennel, akkor hiányzik belőlünk Krisztus békéje, és így lényegében nem tudunk békét tartani a többi emberrel sem. Csak kívülről, felszínesen békülünk meg velük, érdekből és önzésből, és azért, hogy élvezzük a világ barátságát, mindazzal, ami ezzel jár.”


A világ békéje csupán névleg béke, és nem ér el a szívünk mélyére, mint Krisztus békéje, amely megnyugtatja a lelkiismeretet és tudatja velünk, hogy kibékültünk Istennel. Például látjuk a világban uralkodó békét, amely az államok között érvényesül, és amely a politikusok hamis mosolygásaiban és üres üdvözléseiben alapul – mennyire mulandó, és mennyire könnyen válthatja fel háború, amikor a diplomaták érdekei megváltoznak, és felborulnak a világ urainak és vezetőinek szövetségei. Az igazi békét és egységet csak azok kapják, akik Krisztushoz tartoznak. Maga az Úr azonban kijelenti, hogy az evangéliuma megosztja és elválasztja az embereket. Akik követni akarják, azoknak fel kell készülniük arra, hogy ellenségeskedésekkel találkoznak, még a szűk családi környezetükben is.


A hívekkel szemben Krisztus ellenségei fognak fellépni, és harcolni fognak velük, mert azok erényt és istenfélelmet tanúsítanak. A híveknek nem szabad elárulniuk Krisztust, az Igazságot, az Istenfélelmet, csupán azért, hogy megőrizzék a békét, amely ebben az esetben hamis és csalóka, mivel nem tartalmazza az egyetértést a magasabb, kelki dolgokban. Az Úr figyelmeztet minket: „Ne gondoljátok, hogy békét hoztam a földre. Nem békét hoztam, hanem kardot.” Ez azt jelenti, hogy Krisztus azt mondja nekünk, hogy nem azért jött, hogy békét hozzon a földre, hanem kardot, azaz háborút az emberek között. Ez azért történik, mert Isten barátja így válik a világ ellenségévé. Isten azt akarja, hogy mindenki egyetértsen az istenfélelem alapján. Amikor az emberek istentelenek, és nem követik Isten akaratát, háborút váltanak ki. Még a Bábel tornyán is volt béke és egyetértés azok között, akik lelkesedtek a tornyot építő munkájukban, de az a „békesség” rossz és istenellenes volt.


Ezért Szent Gergely Teológus, amikor a hit forog kockán és veszélyben van, úgy véli, hogy: „dicséretesebb a háború, mint a béke, amely elválaszt Istentől.” Létezik jó háború, amikor a Krisztus ellenségeivel, a hitetlenekkel, az eretnekekkel, istenkáromlókkal és az Egyház ellenségeivel való harcunkat eredményezi, és létezik rossz béke és egyetértés, amikor a hit és istenfélelem elárulása és megvetése következik be. Ezért a Szent dicséri a nyílt és bátor háborút, még az érsekek és papok ellen is, ha a hit kérdéseiről van szó.


Befejezve e szerény beszédemet, Őboldogsága, kívánom, hogy továbbra is maradj az athéni érsek, és hogy továbbra is vezesd az Egyházat az idők végéig, mert Krisztus népének szüksége van rád, és nekünk szükségünk van rád, mindnyájunknak szükségünk van rád, hogy vezess minket, akik a tűzön és a vízen átvonulunk, mint egy új Mózes, hogy vezesd az Egyházat az Utolsó megpihenésre, az ígéret földjére, hogy örökké és szüntelenül örvendezhessünk a nagy és legmagasabb Hierarchával, Szent Gergellyel és minden szenttel, örökkön örökké, ámin! Éljen soká Őboldogsága!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.