2022. április 5., kedd

A KERESZT MEGBÍZHATÓ VÉDELEM AZ ÉLET TENGERÉN, AZ EGYHÁZ HAJÓJÁBAN UTAZÓK SZÁMÁRA

 


 Miután Stavrofila bajba került a tengeren, ahol majdnem megfulladt, utólag félt közeledni még a tenger partjához is. Ám az angyal, aki még hasznosabb instrukciókat akart adni neki, a tengerhez vitte, ahol a távolban egy hatalmas úszó hajót lehetett látni, és így folytatta a társalgást: "Amint láthatod, Stavrofila, a tenger e világ képe, a viharok, a szelek és a tenger hullámai a kísértéseket, szerencsétlenségeket és bajokat jelentik, amelyeket az emberek megtapasztalnak ebben az életben. A veszélyes örvények a hazugság tanítóit, az Egyház csábítóit és istenkáromlóit jelentik; a víz alatti zátonyok e világ hatalmas erői, akik katasztrófával és halállal fenyegetnek; a tenger forgószele az ember nyüzsgő büszkesége, magasra emelkedik az égen, és lezuhan a mélységbe.
 
 "Lehetetlen hajó nélkül vitorlázni a tengeren. És ez a hajó az egy, szent, egyetemes és apostoli Egyházat jelenti. Ennek a lelki hajónak az uralkodója a mindenható Isten, maga az Atya; a kormányos az Ő egyszülött Fia, a kellemes szellő, pedig a Szentlélek; az Egyház hajójának másodlagos ügyintézői - az apostolok és utódaik, az egyház papjai és oktatói. Akik ezen a hajón utaznak, mind ortodox keresztények. Ennek a hajónak az alja és alapja a Szentháromságba vetett helyes hit, a hajó oldalai, elülső része és fara a helyes hit dogmáit, Isten parancsolatait, egyházi hagyományait, apostoli szabályokat ésEgyetemess zsinatokat és általában az Egyház döntéseit képviselik. Az árboc – Krisztus Szent Keresztje, amely által az Egyházban mindenki megerősödik és megbizonyosodik. A vitorlák a szeretet, a horgony a remény. Az Egyház lelki hajója minden igaz ortodox keresztényt különböző helyekről és országokból szállít az élet tengerén a mennyei Jeruzsálembe, és még ha sok viharnak és hullámnak van is kitéve, soha nem szenved hajótörést. Nem számít, hány ellenség és üldöző lázad fel a Szent Egyház ellen, Ő soha nem lesz legyőzve, mert az Úr Igéje megerősíti: Megépítem Egyházamat; és a pokol kapui sem vesznek erőt rajta (Mt 16:18).
 
 Stavrofila: Mi lesz azokkal, akik elszakadnak és nem akarnak semmilyen kapcsolatba kerülni az egyetlen igaz Egyházzal?
 
 Angyal: Hasonlítanak azokhoz, akik kis csónakokkal akarnak áthajózni a nagy óceánon, majd megfulladnak saját téveszméik hullámaiban, vagy testetlen rablók kezébe kerülnek.
 
 Stavrofila: Akik az Egyház hajóján utaznak, azok mind üdvözülnek?
 
 Angyal: Csak azok az igaz keresztények teljesítik biztonságosan az utat és érik el a Mennyei Királyságot, akik igaz hitüket az Úr parancsolatait teljesítő jó cselekedetekkel egyesítik; és ha néha át is hágják és megszegik azokat, hibáikat és kihágásaikat őszinte bűnbánattal és őszinte vallomással igyekeznek eltörölni, és erejük szerint jóvátenni; de a makacs és megbánást nem tanúsító bűnösöket vagy az egyházi ítélőszék, vagy Isten láthatatlan ítélete űzi ki a lelki hajóból.  Néhányat pedig, mint a búzakévét, Isten türelme meghagy az aratásig. A hit önmagában keresztény tettek nélkül nem üdvözít, mert ahogy a test lélek nélkül halott, úgy a hit cselekedetek nélkül is halott (Jakab 2:26). A keresztény tettek és a keresztény erények elsajátítása érdekében pedig mindig emlékeznünk kell Pál apostol szavaira, aki ezt mondta: Béketűrésre van szükségetek, hogy Isten akaratát megtegyétek, s elnyerjétek az ígéretet.  (Zsidók 10:36).  A kitartás erőt ad az erények valamelyikének eléréséhez, és enélkül egyetlen erény sem tud ellenállni, az elmondottak szerint: Senki sem alkalmas Isten Királyságára, aki az ekére teszi a kezét, de hátranéz (Lk 9,62). (Damaszkuszi Szent Péter, 2:5. könyv). Aki elutasítja a kitartást, az nem lehet Krisztus Egyházának igazi gyermeke.
 
 Ezért még azt is mondja az Egyház egyik írója, hogy az Egyház magának a „tűrésnek” a nevét kapta, mert csak Ő tart ki mindenkor örvendeznve, és a hívők állhatatosságából áll, akik Krisztus követői. (Alexandriai Szent Kelemen - Utasítások). Minden keresztény templomot kereszttel ékesítenek. Mit jelent ez? Ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy az emberi nem megváltása a kereszt révén valósult meg, másodszor pedig, csak az nyerhet üdvösséget az Egyházban, aki türelmesen elviseli azokat a kereszteket, amelyeket a szomorúság és szenvedés Istene küld rá, ugyanis maga az Úr mondja: Aki nem veszi föl keresztjét és nem követ engem, nem méltó hozzám. (Mt 10,38).
 
- Részlet az „A Mi Urunk örök életbe vezető keresztjének királyi útja” című könyvből, 218-220 old.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.